בחזרה לעמוד הקודם11/12/2016

ארט סרוויס: על המפגש בין מלונאות ואמנות

מלונות רבים ניסו למתג את עצמם בעזרת יצירות אמנות שאותן תלו על קירות הלובי ובחדרים אך מעטים מהם הצליחו ליצור חיבור אמיתי ובלתי מתפשר בין היצירה לחלל. איריס ברק, אוצרת אוסף דובי שיף והאמנות של מלונות NYX מספרת על החיבור בין אמנות למלונאות

אחת התערוכות הראשונות שרקמו את מערכת היחסים בין אוצרת האמנות איריס ברק לרשת מלונות פתאל היה סביב תערוכה של 300 יצירות נבחרות מאוסף דובי שיף שמוצגת במלון לאונרדו ארט, תל אביב. התערוכה באוצרותה של ברק מציגה יצירות מהאוסף בז'אנר הפיגורטיבי-ריאליסטי, ומתעדכנת אחת לשנה עם יצירות חדשות, אותן דואגת ברק לרכוש וללקט לאוסף.

"האוסף הפך מאוד דינמי בשנים האחרונות, הסקאלה הפיגורטיבית התרחבה ויוצא לי להכיר כל הזמן אמנים חדשים, מהארץ ומחו"ל, וכמובן להמשיך וללוות אמנים פעילים בביקורי סטודיו רציפים". היכרותה עם אמנים מקומיים והרצון שלה להפגיש בינם לבין הקהל, הובילו את ברק למחשבות על חללי תצוגה נוספים ורצון לחקור אחר היתרונות הגלומים בהצגת תערוכות אמנות בחללים שאינם מוזיאליים דווקא.

לרוב, בתי מלון מצטיידים ביצירות אמנות בעלי ערך אסתטי וניטרלי ככל האפשר, כדי להתאים לטעמו של כל אורח מזדמן. ולכן, מעטים הם המלונות שהצליחו ליצור חיבור אותנטי בין האמנות למלון, לו רק בגלל שלרוב, מדובר ברצון של המלון להשתמש באמנות כאביזר דקורטיבי. מלון אמנות הוא כזה המחזיק מאחוריו אוצר אמנות שקודם כל מנסח את הקונספט האמנותי של המלון, ואת האג'נדה האמנותית אותה הוא מעוניין לבטא – ורק אז מוצא איזה סוג של יצירות יוצגו והיכן ימוקמו ברחבי המלון.

היות והתערוכה מפוזרת ברחבי המלון מדובר באתגר הדורש "להתאים" את האמנות לחללים השונים תוך שמירה על ייחודה של כל יצירה והקפדה על רלוונטיות לשדה האמנות. במרץ האחרון, עם פתיחתו של מלון NYX תל אביב, היה זה אך טבעי לחבר את המלון החדש לאוצרת אוסף שיף. "כשניקס תל אביב נפתח בחרתי להציג שם עבודות מאוסף שיף שמבטאות באופנים שונים סוג של התרסה כנגד המסגרות הסובבות אותנו, על הגבול שבין האסתטי לפרוורטי", מסבירה ברק.

"חלק מהיצירות כמו הכיסאות של ואדים סטפנוב גררו הדים של ביקורות, כאלו ואחרות שגרמו לי להבין כמה כוח יש באמנות".

כניסה לאזור המסעדה

כיסא עם דימויים פנטסטיים, איברי מין וסמלים פרבוסלוויים כיסא עם דימויים פנטסטיים, איברי מין וסמלים פרבוסלוויים

דימויים פנטסטיים, איברי מין וסמלים פרבוסלוויים. ואדים סטפנוב, טכניקה מעורבת על עץ, 1995. אוסף דובי שיף

ציור אקריליק על בד של אישה
איגור סקלצקי, אקריליק על בד, 2013. אוסף דובי שיף

איך את רואה את התפקיד של יצירת האמנות? 

"אמנות חייבת לעורר עניין, סוגיית היופי והפרובוקציה באמנות היא רחבה ואין עליה כמובן תשובה אחת נכונה ומבחינתי זאת מהות האמנות: הדיון בעקבותיה והעוצמה שמצויה בה. היכולת של יצירת אמנות להוציא את הצופה מהאדישות ולמנוע ממנו לחלוף על פניה מבלי להקדיש לה את תשומת הלב שהיא ראויה לה".

ציור שמן על עץ של איש ערום
נטע הררי-נבון, שמן על עץ, 1997. אוסף דובי שיף

ציור מודרני של אישה יושבת ויד עם מפתח
Dome, טכניקה מעורבת, 2013. אוסף דובי שיף

בדומה למלון לאונרדו ארט, גם ב-NYX את משמשת כאוצרת שמפגישה את האורחים והמבקרים במלון עם אמנות ייחודית, יש כאלה שיגדירו את היצירות השונות ככאלו שמותחות או חורגות מגבולות הז'אנר פיגורטיבי-ריאליסטי. מה היתרון של המפגש בין החוויה התיירותית שהמלון מספק, ליצירות האמנות שבתוכו? 

"בכל העולם ניתן למצוא קשר הדוק בין עולם האמנות לעולם המלונאות. תיירים רבים מעוניינים להכיר לא רק את הים ואת חיי הלילה, אלא שגם המלון בו הם מתארחים יאפשר להם להיות חלק מהסצנה המקומית.

"המחשבה מאחורי הפן האמנותי במלון NYX היא לשתף פעולה עם אמנים מקומיים בכל עיר בו נמצא המלון, בדגש על יצירות Site Specific שהן תוצר של דיאלוג בין האמנים לביני, בשיתוף עם אוצרים מקומיים, בשביל לדייק את הרלוונטיות לסצנת האמנות המקומית בכל מקום.

"מהבחינה הזאת ה-NYX הוא ייחודי כי כל מלון בעצם הופך ליצירת אמנות בעצמו, לו רק בגלל שמרבית מהאמנות שמוצגת בו נעשית על קירות המלון עם דגש גדול על אמני רחוב שפעילים ברחובות ומייצרים גרפיטי דוגמת Murals או Street intervention. באופן הזה אנו מעצימים את תחושת האורבניות, שהיא מאפיין חשוב ובלתי נפרד מהמלון. בגלל המשחק בין הפנים לחוץ שהאמנות במלון מאפשרת, אני מעניקה דגש רב על האדריכלות וחלל המבנה עצמו, מסיירת עם האמנים ומגלה ביחד איתם איך ואיפה להטמיע את האמנות בחללי המלון, באופן כזה שאינו גורע מהעוצמה שלה כאמנות רחוב".

צילום דיוקן של איריס ברקאיריס ברק. צילום: ירדן רוקח

מאפיין חשוב נוסף במלונות הוא Israeli Art wall, מוטיב חוזר בכל מלונות המותג בעולם, המקדם יצירות אמנות של אמנים ישראליים מקומיים. "הרעיון של ה- Israeli Art Wall הוא להפגיש את הקהל המקומי בכל מדינה עם ישראל, דרך הפריזמה האמנותית ולאו דווקא דרך סוגיות תקשורתיות או פוליטיות" אומרת ברק.

"הקונספט של האמנות במלונות הופך כל מלון NYX בעולם לחלק רלוונטי מסצנת האמנות המקומית ומאפשר את קיומו של חלל אמנות אלטרנטיבי עם תערוכות מתחלפות, החושף למבקרים בו אמנות בגוון שונה. אני רואה את זה כזכות עצומה לחשוף לקהל המתארח במלונות בין אם הוא מקומי או מחו"ל את מיטב העשייה בשדה האמנות העכשווי, לעיתים לאורחים שלא מחשיבים עצמם כצרכני אמנות".

איריס ברק היא אוצרת אוסף דובי שיף ואוצרת מלונות NYX  מרשת פתאל.

נולדה וחיה בתל אביב, בעלת תואר B.A מאונ' ת"א במסגרת תכנית המצטיינים למדעי הרוח ואמנויות, לימודי מוזיאולוגיה, אונ' ת"א ומסיימת כעת לימודי M.A באונ' ת"א במסגרת התכנית הבינתחומית באמנויות.